Branża kotłów gazowych już dawno dostrzegła zalety modulacji i dziwi fakt, że systemy bez modulacji są nadal stosowane, zwłaszcza w energochłonnych budynkach przemysłowych i logistycznych. Konwencjonalne promienniki rurowe często pracują ze stałą mocą. Dostosowanie do wymaganego zapotrzebowania na ciepło jest kontrolowane tylko poprzez cykl (włącz/wyłącz) palnika. Wynikają z tego jednak pewne poważne wady. Podczas tych cykli przełączania spada sprawność energetyczna palnika i znacznie wzrasta emisja zanieczyszczeń.
Rozwiązaniem jest system ogrzewania z modulacją, czyli regulacja ilości gazu i powietrza, która w szerokim zakresie wpływa na moc palnika. W tym celu nie tylko ilość paliwa, ale również powietrza do spalania jest dostosowywana do danego zapotrzebowania na moc. W ten sposób można zagwarantować nie tylko najlepsze spalanie pod względem energetycznym, ale również najwyższy współczynnik promieniowania (nawet przy pracy z częściowym obciążeniem).
Zalety płynnej regulacji ilości paliwa i powietrza do spalania:
- Zwiększenie ogólnej efektywności energetycznej poprzez dostosowanie ilości paliwa i powietrza do spalania do faktycznie wymaganego zapotrzebowania na ciepło.
- Wysoka sprawność roczna: Niższa temperatura spalin przy pracy z częściowym obciążeniem powoduje mniejszą prędkość spalin. Spaliny przepływają przez system wolniej, pozostawiając więcej czasu na odprowadzenie ciepła do systemu.
- Redukcja zanieczyszczeń: zredukowana liczba cykli zmniejsza ilość niespalonych składników paliwa, które powstają szczególnie przy uruchamianiu systemu.
- Unikanie strat ciepła: Ponieważ system nie musi być ponownie uruchamiany, nie ma potrzeby przepisowego “przepłukiwania” świeżym powietrzem. Dzięki temu można ograniczyć straty ciepła.
Ze względu na swoje zalety, modulowane promienniki rurowe są oceniane przy określaniu sezonowej efektywności energetycznej do 5% lepiej niż urządzenia niemodulowane (Rozporządzenie w sprawie Ekoprojektu EU2015/1188).