Grupa Schwank świętuje opatentowanie pierwszego promiennika rurowego kompatybilnego z H2. W tym celu zespół badawczo-rozwojowy z Kolonii kierowany przez prof. dr Friedhelma Schlössera wyposażył promiennik rurowy Schwank w palniki o całkowicie nowej konstrukcji. Wcześniej, przy użyciu złożonych modeli obliczeniowych, symulowano na komputerze przebieg zapłonu i spalania wodoru w zamkniętych systemach o małej objętości. „Gdy tylko wyliczenia teoretyczne zostały przeniesione do doświadczalnego środowiska laboratorium, szybko stało się jasne, co sprawia, że wykorzystanie w 100% wodoru jest tak trudne. Jest to praktycznie nieprzewidywalne zachowanie samego paliwa. To, co zostało uznane za funkcjonalne na komputerze w praktyce było niewykonalne, dlatego dzięki ciężkiej pracy i niezliczonych seriach testów empirycznie opracowaliśmy pierwszy działający promiennik rurowy praktycznie od podstaw” – mówi prof. Schlösser.
H2 jako logiczny krok w transformacji energetycznej
Z okazji Europejskich Dni Wodoru 2021 w Brukseli dyrektor generalny Schwank i kierownik działu badań i rozwoju prof. dr Friedhelm Schlösser podkreślił znaczenie i konieczność wykorzystania wodoru dla czekającej nas transformacji energetycznej. Podobnie jak prof. Schlösser, wielu ekspertów podziela opinię, że tylko wodór może sprostać ambitnym celom środowiskowym nadchodzących lat. Jako nośnik energii przyszłości wodór mógłby skorzystać z magazynowania i dystrybucji za pośrednictwem istniejących sieci gazowych.
Zdjęcie: (f.l.t.r.) Pierwszy w 100% wodorowy promiennik rurowy z laboratorium badawczo-rozwojowego firmy Schwank. Torsten Stohler i Thomas Renner, zespół zajmujący się opracowywaniem wodoru, przed jego opatentowaniem przeprowadzają ostateczną analizę wartości zużycia i emisji nowego palnika.