Po 8 miesiącach jego pracy na stanowisku dyrektora zarządzającego w Schwank zapytaliśmy prof. dr inż. Friedhelma Schlößera o jego refleksje dotyczące firmy, branży, aktualnych wydarzeń i ich przyczyn. Pan Schlößer, który posiada tytuł doktora inżynierii mechanicznej, jest odpowiedzialny za rozwój, produkcję i zakup w naszej firmie. Jak zwykle spokojny i obiektywny, odpowiada na nasze pytania w swoim biurze.
My: Profesorze Schlößer, po 8 miesiącach pracy w firmie Schwank, zapewne dobrze się pan zaaklimatyzował. Jakie zdanie wyrobił Pan sobie dotąd o firmie?
Prof. Schlößer: „Dobre” to mało powiedziane. To prawdziwa przyjemność pracować w tak aktywnej na rynku światowym i święcącej takie sukcesy firmie. Praca tutaj odbywa się w rodzinnej atmosferze, pełnej współpracy i dalekiej od nieefektywnej polityki. Pracuje się tu z pełnym zaangażowaniem, a także relacje z kolegami z działu sprzedaży oraz oddziałów zagranicznych są przyjacielskie i owocne.
My: Schwank przygotowuje obecnie wiele innowacji, a zarówno branża, jak i uwarunkowania prawne, z którymi firma ma do czynienia, ulegają zmianie. Gdzie widzi Pan firmę za trzy lata?
Prof. Schlößer: Na szczęście, ponieważ mamy znaczący wpływ na przyszłość naszej branży w dziedzinie badań i rozwoju, nie potrzebuję kryształowej kuli, aby odpowiedzieć na to pytanie. Zasadniczo ważne jest, aby podstawowe produkty firmy były jeszcze bardziej atrakcyjne dla naszych klientów. W tym zakresie będziemy konsekwentnie zwiększać wydajność i niezawodność naszych produktów oraz wyprzedzać wymogi prawne do tego stopnia, że nasi klienci będą mogli korzystać z naszych produktów przez wiele lat. Myślę, że jako liderzy rynku jesteśmy to winni naszym klientom i sobie samym. W uzupełnieniu do podstawowej działalności, nasza oferta produktów i usług znacznie się poszerzy. Od lidera rynku oczekiwać się będzie perfekcyjnego opracowania linii produktów HVAC [ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja] i oferowanie rozwiązań systemowych. A to w połączeniu z kwestią zwiększenia udziału energii odnawialnej.
My: Przed jakimi istotnymi wyzwaniami stoi firma na drodze do osiągnięcia celów strategicznych w tym okresie czasu?
Prof. Schlößer: Wyzwanie polegające na zaoferowaniu naszym klientom optymalnych rozwiązań systemowych jest już bardzo duże. Ważne jest, by dobrze opanować sztukę równowagi – z jednej strony, by wykorzystać naszą wiedzę i wysiłek do udoskonalania istniejących produktów, ale jednocześnie przy pomocy tych samych kompetencji poszerzać nasz asortyment produktów. Obejmuje to zwiększenie znaczenia profesjonalnego doradztwa w zakresie sprzedaży, jak również obszernych i wysokiej jakości szkoleń – zarówno dla naszych pracowników, jak i dla klientów. I żeby nie było nudno, dotyczy to oczywiście również naszych rynków poza Niemcami. W niektórych krajach obowiązują zupełnie inne warunki prawne, techniczne i meteorologiczne, które musimy wziąć pod uwagę, podobnie jak to robimy w przypadku naszego niemieckiego krajowego rynku.
My: Postępująca cyfryzacja odgrywa coraz większą rolę w wielu branżach przemysłu. Często towarzyszy temu zmiana wymagań, jakie klienci stawiają swoim dostawcom. Jakie zmiany przyniesie ten trend w odniesieniu do klientów Schwank i jak Schwank sobie z tym poradzi?
Prof. Schlößer: Wpływ cyfryzacji jest ogromny. Ale nie tylko od czasu, gdy hasło “Industry 4.0” stał się modnym terminem. Już dziś nasi klienci otrzymują na przykład wszystkie oferty w dokładnie zaplanowanym formacie i dostosowane dokładnie do ich indywidualnych potrzeb – a co więcej w bardzo krótkim czasie. W większości przypadków odbywa się to przy użyciu technologii informatycznych, które wykorzystują nasze wieloletnie doświadczenie praktyczne. I tylko z wykorzystaniem tego ostatniego, technologia cyfrowa staje się naprawdę dobra. Z drugiej strony, nasze produkty również stają się coraz bardziej zdigitalizowane. Poza wewnętrznymi sieciami sterowania i kontroli, które pozwalają nam zwiększyć wydajność naszych produktów, nasze wyroby komunikują się ze sobą nawzajem oraz z systemem zarządzania budynkiem naszych klientów poprzez cyfrowe systemy BUS. Wprowadzenie na początku 2017 r. naszego nowego systemu ERP również usprawni cyfrowo cały łańcuch dostaw z korzyścią dla naszych klientów. My również możemy się „zdigitalizować”.
My: W swojej dotychczasowej historii zawodowej pracował Pan również dla firm zajmujących się energią odnawialną. Teraz pracuje Pan w firmie, której asortyment produktów jest w dużej mierze zasilany gazem. Jakich zmian oczekuje Pan w odniesieniu do rynku gazu i branży klimatyzacji przemysłowej?
Prof. Schlößer: Myślę, że udało mi się zgromadzić kilka ważnych doświadczeń z zakresu energii odnawialnej, które mogą być użyteczne dla firmy. Po pierwsze, są to doświadczenia związane z wprowadzaniem na rynek produktów opartych na energii odnawialnej. Pracowałem na przykład dla znanych firm, takich jak Vaillant i Buderus, których produkty, podobnie jak nasze, są w dużej mierze oparte na spalaniu gazu. Także tutaj temat był początkowo trudny, zwłaszcza, że znajdował się poza naszym zakresem doświadczeń. A dziś wykorzystanie energii słonecznej jest na najwyższym poziomie zarówno w dziedzinie energii cieplnej, jak i fotowoltaiki. Druga dziedzina dotyczy moich doświadczeń w dziedzinie energetyki wiatrowej. Głównym zagadnieniem jest magazynowanie wytworzonej energii. Jednym z możliwych sposobów jest wytwarzanie gazu z niewykorzystanej energii wiatrowej [gazu ziemnego] i magazynowanie go w istniejących sieciach gazowych. Czy to bezpośrednio jako wodór, czy metanizowanego do CH4. Daje to przemysłowi gazowniczemu i branży urządzeń gazowych realną szansę na stanie się przemysłem energii odnawialnej i tym samym na utrzymanie zrównoważonego rozwoju po roku 2030. Abyśmy mogli skorzystać z tej szansy, oprócz rozwiązania kwestii technicznych istotna jest również zwiększona i skuteczna współpraca w komisjach krajowych i międzynarodowych. Ale firma Schwank jest na dobrej pozycji również pod tym względem.