5 pytań do naszego Dyrektora Zarządzającego, prof. Schlößera

Professor Schlosser

Po 8 miesiącach jego pracy na stanowisku dyrektora zarządzającego w Schwank zapytaliśmy prof. dr inż. Friedhelma Schlößera o jego refleksje dotyczące firmy, branży, aktualnych wydarzeń i ich przyczyn.

Po 8 miesiącach jego pracy na stanowisku dyrektora zarządzającego w Schwank zapytaliśmy prof. dr inż. Friedhelma Schlößera o jego refleksje dotyczące firmy, branży, aktualnych wydarzeń i ich przyczyn. Pan Schlößer, który posiada tytuł doktora inżynierii mechanicznej, jest odpowiedzialny za rozwój, produkcję i zakup w naszej firmie. Jak zwykle spokojny i obiektywny, odpowiada na nasze pytania w swoim biurze.

My: Profesorze Schlößer, po 8 miesiącach pracy w firmie Schwank, zapewne dobrze się pan zaaklimatyzował. Jakie zdanie wyrobił Pan sobie dotąd o firmie?

Prof. Schlößer: „Dobre” to mało powiedziane. To prawdziwa przyjemność pracować w tak aktywnej na rynku światowym i święcącej takie sukcesy firmie. Praca tutaj odbywa się w rodzinnej atmosferze, pełnej współpracy i dalekiej od nieefektywnej polityki. Pracuje się tu z pełnym zaangażowaniem, a także relacje z kolegami z działu sprzedaży oraz oddziałów zagranicznych są przyjacielskie i owocne.

My: Schwank przygotowuje obecnie wiele innowacji, a zarówno branża, jak i uwarunkowania prawne, z którymi firma ma do czynienia, ulegają zmianie. Gdzie widzi Pan firmę za trzy lata?

Prof. Schlößer:  Na szczęście, ponieważ mamy znaczący wpływ na przyszłość naszej branży w dziedzinie badań i rozwoju, nie potrzebuję kryształowej kuli, aby odpowiedzieć na to pytanie. Zasadniczo ważne jest, aby podstawowe produkty firmy były jeszcze bardziej atrakcyjne dla naszych klientów. W tym zakresie będziemy konsekwentnie zwiększać wydajność i niezawodność naszych produktów oraz wyprzedzać wymogi prawne do tego stopnia, że nasi klienci będą mogli korzystać z naszych produktów przez wiele lat. Myślę, że jako liderzy rynku jesteśmy to winni naszym klientom i sobie samym. W uzupełnieniu do podstawowej działalności, nasza oferta produktów i usług znacznie się poszerzy. Od lidera rynku oczekiwać się będzie perfekcyjnego opracowania linii produktów HVAC [ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja] i oferowanie rozwiązań systemowych. A to w połączeniu z kwestią zwiększenia udziału energii odnawialnej.

My: Przed jakimi istotnymi wyzwaniami stoi firma na drodze do osiągnięcia celów strategicznych w tym okresie czasu?

Prof. Schlößer: Wyzwanie polegające na zaoferowaniu naszym klientom optymalnych rozwiązań systemowych jest już bardzo duże. Ważne jest, by dobrze opanować sztukę równowagi – z jednej strony, by wykorzystać naszą wiedzę i wysiłek do udoskonalania istniejących produktów, ale jednocześnie przy pomocy tych samych kompetencji poszerzać nasz asortyment produktów. Obejmuje to zwiększenie znaczenia profesjonalnego doradztwa w zakresie sprzedaży, jak również obszernych i wysokiej jakości szkoleń – zarówno dla naszych pracowników, jak i dla klientów. I żeby nie było nudno, dotyczy to oczywiście również naszych rynków poza Niemcami. W niektórych krajach obowiązują zupełnie inne warunki prawne, techniczne i meteorologiczne, które musimy wziąć pod uwagę, podobnie jak to robimy w przypadku naszego niemieckiego krajowego rynku.

My: Postępująca cyfryzacja odgrywa coraz większą rolę w wielu branżach przemysłu. Często towarzyszy temu zmiana wymagań, jakie klienci stawiają swoim dostawcom. Jakie zmiany przyniesie ten trend w odniesieniu do klientów Schwank i jak Schwank sobie z tym poradzi?

Prof. Schlößer: Wpływ cyfryzacji jest ogromny. Ale nie tylko od czasu, gdy hasło  “Industry 4.0” stał się modnym terminem. Już dziś nasi klienci otrzymują na przykład wszystkie oferty w dokładnie zaplanowanym formacie i dostosowane dokładnie do ich indywidualnych potrzeb – a co więcej w bardzo krótkim czasie. W większości przypadków odbywa się to przy użyciu technologii informatycznych, które wykorzystują nasze wieloletnie doświadczenie praktyczne. I tylko z wykorzystaniem tego ostatniego, technologia cyfrowa staje się  naprawdę dobra. Z drugiej strony, nasze produkty również stają się coraz bardziej zdigitalizowane. Poza wewnętrznymi sieciami sterowania i kontroli, które pozwalają nam zwiększyć wydajność naszych produktów, nasze wyroby komunikują się ze sobą nawzajem oraz z systemem zarządzania budynkiem naszych klientów poprzez cyfrowe systemy BUS. Wprowadzenie na początku 2017 r. naszego nowego systemu ERP również usprawni cyfrowo cały łańcuch dostaw z korzyścią dla naszych klientów. My również możemy się „zdigitalizować”.

My: W swojej dotychczasowej historii zawodowej pracował Pan również dla firm zajmujących się energią odnawialną. Teraz pracuje Pan w firmie, której asortyment produktów jest w dużej mierze zasilany gazem. Jakich zmian oczekuje Pan w odniesieniu do rynku gazu i branży klimatyzacji przemysłowej?

Prof. Schlößer: Myślę, że udało mi się zgromadzić kilka ważnych doświadczeń z zakresu energii odnawialnej, które mogą być użyteczne dla firmy. Po pierwsze, są to doświadczenia związane z wprowadzaniem na rynek produktów opartych na energii odnawialnej. Pracowałem na przykład dla znanych firm, takich jak Vaillant i Buderus, których produkty, podobnie jak nasze, są w dużej mierze oparte na spalaniu gazu. Także tutaj temat był początkowo trudny, zwłaszcza, że znajdował się poza  naszym zakresem doświadczeń. A dziś wykorzystanie energii słonecznej jest na najwyższym poziomie zarówno w dziedzinie energii cieplnej, jak i fotowoltaiki. Druga dziedzina dotyczy moich doświadczeń w dziedzinie energetyki wiatrowej. Głównym zagadnieniem jest magazynowanie wytworzonej energii. Jednym z możliwych sposobów jest wytwarzanie gazu z niewykorzystanej energii wiatrowej [gazu ziemnego] i magazynowanie go w istniejących sieciach gazowych. Czy to bezpośrednio jako wodór, czy metanizowanego do CH4.  Daje to przemysłowi gazowniczemu i branży urządzeń gazowych realną szansę na stanie się przemysłem energii odnawialnej i tym samym na utrzymanie zrównoważonego rozwoju po roku 2030. Abyśmy mogli skorzystać z tej szansy, oprócz rozwiązania kwestii technicznych istotna jest również zwiększona i skuteczna współpraca w komisjach krajowych i międzynarodowych. Ale firma Schwank jest na dobrej pozycji również pod tym względem.

Wróć

Więcej aktualności

Zastosowane rozwiązania ogrzewania i chłodzenia hal Schwank

Schwank w najlepszej formie!

Aktualności, Firma, Nagrody

Dzięki wiodącym technologiom grzewczym oraz doskonałej jakości produktów i usług, niemiecki magazyn gospodarczy WirtschaftsWoche określił niedawno grupę Schwank jako "światowego lidera rynku".

SchwankAir Torluftschleier

Kurtyny powietrzne SchwankAir

Aktualności

Grupa Schwank, ekspert w dziedzinie klimatyzacji budynków, poszerzyła swoją ofertę produktów o wydajne systemy kurtyn powietrznych.

ISH Frankfurt

Targi ISH 2017 już wkrótce

Aktualności, Firma

Jak Państwo wiecie, duże wydarzenia odbijają się dużym echem. Firma Schwank będzie reprezentowana na targach ISH we Frankfurcie od 14 do 18 marca 2017 roku. Z przyjemnością powitamy Państwa na naszym stoisku i zaprezentujemy nasze ekscytujące innowacje pod hasłem Rewolucja.

Professor Schlosser

5 pytań do naszego Dyrektora Zarządzającego, prof. Schlößera

Aktualności, Firma

Po 8 miesiącach jego pracy na stanowisku dyrektora zarządzającego w Schwank zapytaliśmy prof. dr inż. Friedhelma Schlößera o jego refleksje dotyczące firmy, branży, aktualnych wydarzeń i ich przyczyn.

Nasze nagrody

Z czego jesteśmy dumni

Die Welt Top 100
Signet-Top-100-
Best of German Mittelstand
Industriepreis 2017
Großer Preis des Mittelstands

Używamy plików cookie, aby zaoferować najlepszą możliwą obsługę. Dane są wykorzystywane do optymalizacji naszej strony internetowej, a także do celów marketingu internetowego i oceny statystycznej. Kliknij „OK”, aby wyrazić zgodę na stosowanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatności .