Efektywne kosztowo ogrzewanie w budynkach zabytkowych

Promienniki rurowe firmy Schwank.

Zdecentralizowane promienniki rurowe zastępują kotłowe systemy centralnego ogrzewania

Zdecentralizowane promienniki rurowe zastępują  kotłowe systemy centralnego ogrzewania

Firma Biffar GmbH & Co. KG od ponad 50 lat wytwarza odporne na włamanie, wysokiej jakości drzwi wejściowe, zadaszenia i okna aluminiowe w rejonie Edenkoben. To średniej wielkości przedsiębiorstwo od zawsze produkuje w praktycznie tych samych pomieszczeniach i tylko magazyn i strefa przyjęcia towarów to nowe budynki. „To nie jest typowe dla przedsiębiorstw produkcyjnych”, mówi ekspert ds. renowacji Torsten Koopmann z Schwank GmbH. “Istniejące obszary produkcyjne często wymagają renowacji w trakcie eksploatacji. Niewiele firm dysponuje niezbędną przestrzenią do całkowitej przebudowy części budynków i przeniesienia tam produkcji. Dla większości budowa nowego obiektu oznaczałaby kilkumiesięczną przerwę w produkcji”.

To samo dotyczy firmy Biffar. Podczas gdy maszyny produkcyjne, lakiernie czy strefy galwanotechniczne są na najwyższym poziomie technicznym, same budynki są w stanie nieremontowanym od czasu ich wybudowania. Dopiero stały wzrost kosztów energii i coraz częstsze prace konserwacyjne dotyczące budynków sprawiły, że renowacja stała się nieunikniona. Nagrzewnice powietrza ogrzewały dotychczas hale produkcyjne i magazyn wysokiego składowania. Za podgrzewanie wody grzewczej odpowiadał kocioł o mocy 750 kW zasilany odpadami drzewnymi z produkcji. W układzie grzewczym był również kocioł gazowy o mocy 1500 kW jako źródło szczytowe ciepła. Ciepło procesowe było również połączone z systemem grzewczym. Poziom skomplikowania sterowania takim systemem grzewczym i ciepłem procesowym był wysoki.

W ramach działań modernizacyjnych firma Biffar rozpoczęła w 2014 r. poszukiwanie efektywnego i ekonomicznego rozwiązania w zakresie ogrzewania, które miało uprościć kontrolę i regulację systemu. Postawiła ona na firmę Schwank. Dzięki swojej specjalistycznej wiedzy w zakresie ogrzewania i chłodzenia budynków, biorąc pod uwagę warunki panujące w obiekcie, firma Schwank opracowała koncepcję ogrzewania za pomocą rurowych promienników podczerwieni.

W pięciu sekcjach budynku zainstalowano 21 wysokowydajnych izolowanych promienników rurowych typu calorSchwank. Podczas gdy obszary produkcji, wykończeń i dostaw towarów zostały ogrzewane w całości, w innych obszarach położono nacisk na strefowe ogrzewanie poszczególnych miejsc pracy. Wewnętrzny warsztat stolarski został również ogrzany promiennikami rurowymi. Tutaj, gdzie system odpylania prawie że usuwał ciepłe powietrze, efekt ogrzewania promiennikowego jest najbardziej odczuwalny.

Michael Erb, szef działu zakupów w firmie Biffar: “Mogliśmy całkowicie usunąć stary kocioł gazowy o mocy 1,5 MW. Zamontowane promienniki rurowe zaoszczędziły nam 19% kosztów energii już w pierwszym roku eksploatacji, mimo że z nowego systemu ogrzewania zaczęliśmy korzystać dopiero w marcu. Odpowiada to dokładnie szacunkowym wyliczeniom, jakie dostaliśmy od firmy Schwank. Co więcej, proste i precyzyjne sterowanie systemem grzewczym w ramach naszego systemu zarządzania budynkiem przyniosło znaczne ułatwienia. Poprawiły się również warunki pracy naszych pracowników.”

W kooperacji z kierownikiem produkcji instalacja systemu grzewczego, linii gazowej i instalacji elektrycznej była wykonywana podczas normalnej pracy zakładu bez żadnych zakłóceń procesu produkcyjnego. Brigitte Biffar, dyrektor zarządzający firmy Biffar: “Instalacja i uruchomienie przebiegły sprawnie. Szczególnie ucieszył mnie fakt, że faktura odpowiadała ofercie i nie zawierała żadnych niespodzianek. Od początku współpracy do dziś mamy poczucie, że jesteśmy kompetentnie obsługiwani.”

Biffar nie musi się martwić o system ogrzewania przez najbliższe 15 lat. Tyle wynosi okres gwarancji przy skorzystaniu z pakietu serwisowego.

Wróć

Więcej aktualności

Zastosowane rozwiązania ogrzewania i chłodzenia hal Schwank

Zwei Entwicklungsingenieure von Schwank mit dem Brenner eines Wasserstoff Dunkelstrahlers.

Ogrzewanie przemysłowe neutralne dla klimatu dzięki promiennikom rurowym Schwank zasilanym wodorem

Aktualności

Od lat producenci promienników podczerwieni reklamują nowoczesność i przyszłą opłacalność swojej technologii. Firma Schwank, jako jedna z pierwszych w branży wyznaczyła kamień milowy, opracowując swój pierwszy system w 100% kompatybilny z wodorem.

deltaSchwank to promiennik rurowy firmy Schwank.

Schwank jest światowym liderem na rynku rurowych promienników podczerwieni

Aktualności, Nagrody

Opublikowany niedawno przez "Industry Research" raport z badań rynku potwierdza, że Grupa Schwank jest światowym liderem w dziedzinie rurowych promienników podczerwieni.

Schwank i Euroclima razem na polskim rynku

Aktualności, Firma, Nagrody

Firma Schwank zawarła umowę z firmą Euroclima, wiodącym producentem central wentylacyjnych w Europie. 2 kwietnia 2021 światowy lider w produkcji gazowych przemysłowych systemów ogrzewania na podczerwień został wyłącznym dystrybutorem produktów Euroclima na Polskę.

Oliver Schwank hält mehrere Exemplare des Lexikons der deutschen Familienunternehmen.

Firma Schwank w Encyklopedii Niemieckich Firm Rodzinnych

Aktualności, Firma, Nagrody

Schwank w encyklopedii - German Family Businesses

Nasze nagrody

Z czego jesteśmy dumni

Nagroda „Die Welt Top 100” dla firmy Schwank GmbH.
Nagroda „The Best of German Mittelstand” dla Schwank GmbH.
Nagroda „Industriepreis 2017” dla Schwank GmbH.
Nagroda „Großer Preis des Mittelstandes” dla firmy Schwank GmbH.
Schwank ist Weltmarktführer 2022 laut WiWo.